„XXI amžiaus“ priedas apie Lietuvą ir pasaulį
2011 m. kovo 9 d., Nr.5 (227)

PRIEDAI

Abipus Nemuno

Kristus ir pasaulis

žvilgsniai

pro vita

Sidabrinė gija

Horizontai

Atodangos

P. Stankeras jaučiasi nekaltas

Kritikos dėl straipsnyje apie Niurnbergo karo teismo procesą išdėstytų minčių sulaukęs ir dėl to atsistatydinimo pareiškimą parašęs istorikas Petras Stankeras teigia esąs nekaltas dėl kilusio ažiotažo. Jis viliasi, kad teismas jį grąžins į darbą Vidaus reikalų ministerijoje (VRM). Dėl P. Stankero straipsnio Generalinė prokuratūra nutraukė ikiteisminį tyrimą. „Prašau mane grąžinti į tarnybą, nes tikrai nesu kaltas“, – Vilniaus apygardos administraciniame teisme kalbėjo P. Stankeras. Ar jo skundas bus patenkintas, teisėja Milda Vainienė žada paskelbti kovo 14-ąją. P. Stankeras siekia, kad būtų panaikintas vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio įsakymas, kuriuo jis lapkričio 25-ąją buvo atleistas iš pareigų savo noru. Buvęs VRM darbuotojas teigia, kad ministras privertė jį parašyti atsistatydinimo pareiškimą. Tiesa, pareiškimą parašęs P. Stankeras jį tą pačią dieną atšaukė, tačiau jo prašymas nebuvo patenkintas, nes ministras jau buvo pasirašęs įsakymą dėl atleidimo. Istorikas teismo prašo ir priteisti vidutinį darbo užmokestį už priverstinę pravaikštą nuo atleidimo iki teismo sprendimo įvykdymo dienos ir bylinėjimosi išlaidas.

Nemalonumų istorikas sulaukė po žurnale „Veidas“ išspausdinto straipsnio apie Niurnbergo karo nusikaltimų tribunolą. Jame P. Stankeras rašė: „Svarbu ir tai, kad Niurnbergo procese teisinį pagrindą įgavo legenda apie 6 mln. neva nužudytų žydų, nors iš tiesų teismas neturėjo nė vieno A. Hitlerio pasirašyto dokumento apie žydų naikinimą (šio dokumento, jeigu jis egzistavo, iki šių dienų niekas nerado, nors pažadėta net milijono dolerių premija)“. Žurnalo vyriausiasis redaktorius Gintaras Sarafinas teisme aiškino, kad dėl šio sakinio buvo išspausdintas atsiprašymas. „Tai yra gramatinė klaida, už kurią mes atsiprašėme“, – G. Sarapino teigimu, atsiųstoje publikacijoje P. Stankeras buvo parašęs žodį „būktai“, o stilistai jį pataisė į žodį „neva“. „Šį kontraversinį sakinį įvairiai galima interpretuoti“, – tikino jis, pabrėžęs, kad P. Stankeras niekada savo straipsniuose neneigė Holokausto. P. Stankerui atstovaujanti advokatė Rūta Andriulevičiūtė taip pat pabrėžė, kad savo straipsnyje istorikas neneigė Holokausto. „Straipsnis buvo skirtas Niurnbergo teismo proceso kritikai, jame net nebuvo žodžio Holokaustas“, – sakė ji. Advokatė pabrėžė, kad pareiškimą išeiti iš darbo P. Stankeras parašė verčiamas vidaus reikalų ministro, kai šis lapkričio 24-osios rytą jį iškvietė pokalbiui į savo kabinetą. „Pareiškimą jis parašė veikiamas ministro nurodymo, būdamas stresinėje būsenoje“, – sakė teisininkė. Jos teigimu, teismas turėtų kritiškai vertinti R. Palaičio liudijimą teisme. „Labai gaila, kad ministras nepripažino, kas buvo sakyta per pokalbį, tačiau reikia jį suprasti – jis priėmė įsakymą dėl atleidimo, todėl, matyt, kitaip ir negalėjo būti“, – sakė R. Andriulevičiūtė.

Advokatė pabrėžė, kad netikėtas R. Palaičio nurodymas istorikui sukėlė stresą ir jis iš karto parašė prašymą atleisti iš darbo, tačiau tą pačią dieną jį atšaukė. „Kai asmuo per pokalbį išgirsta, kad yra vertinamas neigiamai ir net ne dėl darbinės veiklos, žmogui sukeliamas didžiulis stresas, juoba kad per 30 metų jis neturėjo jokių nuobaudų“, – teigė ji. Prokuratūra dar vasario 11 dieną nutraukė ikiteisminį tyrimą dėl nusikaltimų žmoniškumui neigimo, nes nebuvo padaryta nusikalstama veika.

 

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija