„XXI amžiaus“ priedas apie gyvybės apsaugą Nr.4 (285)

2016 m. balandžio 15 d.


PRIEDAI

žvilgsniai

pro vita

Horizontai

Sidabrinė gija

Kristus ir pasaulis

Atodangos

Abipus Nemuno


 

Kurie Seimo nariai ne žodžiais, o darbais blaivina Lietuvą?

Artėjant 2016 metų Seimo rinkimams, Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija (NTAKK) pristato atnaujintus Seimo narių reitingus, sudarytus pagal balsavimus tabako ir alkoholio kontrolės politikos klausimais.

Išanalizavus Seimo internetinėje svetainėje pateikiamus individualių Seimo narių balsavimus palankiausiai už alkoholio ir tabako kontrolės politiką balsavo Lietuvos lenkų rinkimų akcijos ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijų nariai.

Kaip ir anksčiau bendri frakcijų įvertinimai išlieka pakankamai žemi dėl smarkiai besiskiriančių atskiroms frakcijoms priklausančių Seimo narių įvertinimų. Prasčiausiai vertinama išlieka Liberalų sąjūdžio frakcija. Ši frakcija – vienintelė, kurioje nė vienas Seimo narys nebuvo įvertintas teigiamai.

Vertinant individualių Seimo narių balsavimus, reitingo lyderiai keitėsi nedaug ir visuomenės sveikatos požiūriu palankiausiai tabako ir alkoholio kontrolės politikos klausimais Seime nuosekliai balsuoja Sergejus Jovaiša (10 balų), Pranas Žeimys (9,6), Arimantas Dumčius (8,7), Kazimieras Kuzminskas (8,7) ir Jonas Rimantas Dagys (8,6).

Į palankiausiai balsuojančiųjų dešimtuką dar pateko Stasys Brundza (8,3), Vida Marija Čigriejienė (8,2), Michail Mackevič (8,2), Rima Baškienė (8,1) ir Algimantas Dumbrava (8,1). Tiesa, lyginant su rugsėjį skelbtu balsavimų reitingu, iš pirmojo aukščiausius įvertinimus gavusiųjų dešimtuko iškrito Antanas Matulas (7,8 balo, pokytis žemyn per 7 pozicijas), Zbignev Jedinskij (7,3 balo, pokytis žemyn per 11 pozicijų) ir Zita Žvikienė (7,2 balo, pokytis žemyn per 15 pozicijų).  

Šis reitingas sudarytas vertinant Seimo narių 2012 m. lapkričio 16 d. – 2015 m. gruodžio 23 d. balsavimus alkoholio ir tabako kontrolės politikos klausimais. Reitinguojant politikus, remtasi viešai skelbiama balsavimų statistika keičiant, pildant ir tobulinant alkoholio kontrolės, tabako kontrolės ir akcizų įstatymus. Reitinge įvertinti 147 esamų ir buvusių šios kadencijos Seimo narių balsavimai bei apskaičiuoti Seimo frakcijų įvertinimai, atspindintys balsavimus.

Iš viso sudarant reitingą, nuo šios LR Seimo kadencijos pradžios, įvertinti 65 balsavimai dėl įstatymų pakeitimų, iš kurių 8 įtraukti papildžius reitingą 7-os eilinės Seimo sesijos balsavimais. Visi vertinti balsavimai pagal mokslinių tyrimų rezultatus ir tarptautinių organizacijų rekomendacijas suskirstyti į potencialiai galinčius turėti teigiamą arba neigiamą poveikį Lietuvos gyventojų sveikatai. Balsavimai „už“, „prieš“ ir susilaikant sudaro reitingo pagrindą, vertinamas ir nedalyvavimas balsavimuose. Daugiau informacijos apie reitingą ir individualius LR Seimo narių įvertinimus skelbiama NTAKK puslapyje.

Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija

 

Lietuvos Seimo frakcijų įvertinimai:

*Reitingai žemiau 5 balų – neigiami įvertinimai.

 

Atgal | Pirmasis puslapis | XXI amžius | Redakcija