Atnaujintas 2002 m. sausio 18 d.
Nr. 5
(1012)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

Pirmasis puslapis
Krikščionybė ir pasaulis
Krikščionybė šiandien
Laikas
Gimtas kraštas
Nuomonės
Lietuva
Pasaulis


ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai

Prieš 25-erius metus paskelbta "Charta 77"

1977 m. sausio 6 d. komunistų valdomos Čekoslovakijos policija suėmė rašytoją Vaclavą Havelą ir du jo bendražygius. Jų automobilyje arešto metu rastas pogrindžio dokumentas, vėliau į istoriją įėjęs "Chartos 77" vardu. Tai trumpas, bet aiškus pareiškimas, kuriuo reikalaujama, kad komunistų režimo vadovai gerbtų žmogaus teises, kurios buvo įtvirtintos 1975 metais Helsinkyje priimtame Europos saugumo ir bendradarbiavimo konferencijos Baigiamajame akte. "Chartą 77" pasirašė 243 Čekoslovakijos intelektualai, visuomenės veikėjai, katalikų ir protestantų dvasininkai.
Komunistų policijos akcija buvo pavėluota: minėtas dokumentas jau buvo perduotas Vakarų žiniasklaidai ir jo tekstą kitą dieną paskelbė Europos šalių spauda. Žmogaus teisių gynėjų suėmimas tik padidino dėmesį "Chartai 77". Groteskiška valstybinė šmeižto ir kiršinimo kampanija, nukreipta prieš dokumentą pasirašiusius asmenis, - pagrindinis komunistų partijos organas "Rude pravo" juos vadino "sauja atskalūnų", kurie užsienio papirkti išdavė "viską, kas šventa mūsų liaudžiai", - tik skatino Vakarų visuomenės susidomėjimą.
O dar prieš devynerius metus, 1968-aisiais, pasitelkus sovietų tankus, buvo užgniaužtas "socializmo su žmogišku veidu" kūrimas, dar žinomas Prahos pavasario vardu. Komunistiniai šalies vadovai bijojo naujo tautos atgimimo ir tai atsispindėjo jų kontroliuojamos Čekoslovakijos spaudos reakcijoje į "Chartą 77". Tuo tarpu kreipimąsi pasirašę žmonės tik norėjo, kad "Saugumo ir bendradarbiavimo Europoje" dokumentai nebūtų tik popieriniai žodžiai, o taptų visuomeninio ir politinio gyvenimo realybe. Tiems Čekoslovakijos inteligentams, kurie po 1968-ųjų sustiprintos cenzūros, suėmimų grėsmės, profesinio darbo draudimo ir kitokio pažeminimo buvo stipriai sukrėsti, "Chartos 77" manifestas tapo dar viena proga įsitraukti į neprievartinę rezistenciją.

* * *

Kaip buvo iš anksto nusistatyta, "Charta 77" nekūrė organizacinių struktūrų: tai buvo pabrėžtinai nepolitinis judėjimas, kuris rėmėsi kiekvieno jam priklausančio individo asmenine nuostata, moralinio pobūdžio pasipriešinimu sistemai. Tačiau judėjimo veikla turėjo aiškų politinį poveikį, kuris iš esmės tiesė taikų kelią į tuos pokyčius, kurie įvyko devintojo dešimtmečio pabaigoje. Iki 1989 metų "Charta 77" paskelbė 572 dokumentus įvairiomis temomis: žmogaus teisių, mažumų, istorijos, kultūros, gamtos apsaugos klausimais, kurie dažniausiai demaskavo valdantįjį režimą. Beje, "Chartos 77" judėjimas neįgijo masinio pobūdžio, kaip kad "Solidarumas" Lenkijoje, ir buvo netgi savotiškai izoliuotas įbaugintoje Čekoslovakijos visuomenėje. Iki pat 1989 metų "akso-minės revoliucijos" į "Chartos 77" veiklą įsitraukė tik 1883 žmonės.
Įvykdžiusi savo istorinę misiją ir vienam iš jos kūrėjų - V.Havelui - tapus valstybės prezidentu, 1992 metų gegužę "Charta 77" nutraukė savo veiklą. Čekoslovakijoje (nuo 1993 metų susikūrė atskiros Čekijos ir Slovakijos valstybės), kaip ir kitose pokomunistinėse Rytų Europos šalyse, buvę žmogaus teisių gynėjai ir rezistentai, patekę į parlamentą ir užėmę aukštus valstybės postus, atitolo vienas nuo kito, tarp jų prasidėjo ginčai ir vaidai. Tuo ir pasinaudojo labiau politikoje patyrę buvę komunistai, kurie permainų sukeltų ekonominių sunkumų ir apgavysčių iš dalies atgavo savo turėtas pozicijas, bet jau demokratiniu būdu. Deja, ir buvę disidentai neretai neišlaikė atgautos laisvės išbandymų, dėl savo asmeninių ar grupinių interesų politinėje veikloje kartais prasilenkia su moralės principais.

* * *

Vienas iš žymiausių "Chartos 77" veikėjų ir V.Havelo bendražygių buvo dabartinis Prahos vyskupas augziliaras Vaclavas Malis. Jau anksčiau komunistai diskriminavo tuomet dar kunigą V.Malį, o kai jis pasirašė kreipimąsi, 1979 metais valdžia atėmė leidimą užsiimti sielovada. Kunigo tarnystę tęsdamas pogrindyje, jis duonai užsidirbdavo šluodamas gatves ir kūrendamas krosnis. Nors patyrė komunistinio saugumo represijas, kunigas V.Malis 1981 metais įkūrė "Nekaltai persekiojamųjų gynimo komitetą", o vėliau buvo čekoslovakų Helsinkio grupės vicepirmininkas.
1989 metų rudenį Prahoje surengtoje pirmojoje didelėje antikomunistinėje manifestacijoje kunigas V.Malis buvo vienas pagrindinių jos moderatorių, pasisakymus pradėjęs "Tėve mūsų" malda. Vėliau jis buvo paskirtas V.Havelo vadovaujamo Pilietinio forumo valdybos nariu, tačiau nuo 1990 metų iš politinės veiklos pasitraukė ir atsidėjo vien dvasinei tarnystei. 1996 metų pabaigoje popiežius Jonas Paulius II kunigą V.Malį paskyrė Prahos vyskupu augziliaru.

KAP, KIPA

© 2002 "XXI amžius"

 

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija