2010 m. lapkričio 17 d.
Nr. 83
(1868)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai
2004 metai
2005 metai
2006 metai
2007 metai
2008 metai
2009 metai
2010 metai

Ar bus įsteigtas istorinis patriotinis parkas-muziejus?

Ukmergės rajoniniame laikraštyje buvo rašoma, kad rajono savivaldybės planai europinėmis lėšomis naujam gyvenimui prikelti Taujėnų miškų masyve ant Lėno ežero kranto stovintį pirmojo Lietuvos prezidento A. Smetonos dvarą žlugo. ES struktūrinių fondų lėšas paveldui puoselėti skirstanti Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA) nusprendė, kad šis dvaras tėra vietinės svarbos objektas, tinkantis nebent šeimos renginiams ir pobūviams rengti. Dėl to atsisakyta finansuoti A. Smetonos dvaro pritaikymo šiandienos poreikiams projektą. Kyla pagrįstas klausimas, kodėl taip įtartinai stengiamasi sumenkinti istorinio patriotinio parko-muziejaus įkūrimą, skirtą kovotojams už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę?

LVPA atstovas Vidmantas Valiušaitis „Lietuvos žiniose“ teigė, jog agentūros ekspertai nustatė, kad net ir sutvarkytos atokioje aplinkoje esantis A. Smetonos dvaras nepritrauks pakankamo skaičiaus lankytojų ir neuždirbs tiek pajamų, kad galėtų išgyventi. Toks neaiškus teiginys, mano supratimu, yra labai klaidingas, kadangi prezidento A. Smetonos dvaras yra labai vaizdingoje ir ekologiškai švarioje aplinkoje, todėl buvo norinčiųjų privatizuoti A. Smetonos dvarą. Kad jis liktų visuomenei, pirmieji susirūpino Ukmergės šviesuoliai. Jie įkūrė nevyriausybinę organizaciją – pasaulio Lietuvių namai ir ėmėsi žygių dvarui prikelti.

Užulėnio dvaro istorija prasideda 1934 metais, kai švenčiant prezidento 60-metį ir atsižvelgiant į jo prisirišimą prie gimtinės buvo nutarta jam tėviškėje padovanoti ūkį. Tautos vado jubiliejaus dovanos komitetas, sudarytas daugiausia iš Tautininkų, išleido Dovanos ženklus, kurių vienas kainavo 5 litus, ir nemažai jų išplatino (tokių Dovanos ženklų, netgi ne vieną, turėjo ir mano tėvas). Už surinktus pinigus buvo nupirkta 80 ha žemės prie Lėno ežero. Dar 25 ha miško prezidentas gavo kaip Nepriklausomybės akto signataras. Tokiu būdu susiformavo stambus ūkis – dvaras. A. Smetona pageidavo čia įkurti pavyzdinį ūkį, kuris vėliau galėtų tapti žemės ūkio mokykla.   

Buvusio mokytojo Juozo Strazdo paskatinti Ukmergės patriotai ėmėsi ginti Lietuvos prezidento A. Smetonos gimtinės valdas. Jose siūloma steigti istorinį patriotinį parką-muziejų, skirtą kovotojams už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę. Visi šiai idėjai pritaria, apie tai yra pranešę savo raštiškuose atsakymuose, kurie gauti iš įvairių valstybinių institucijų. Šią idėją remiantį laišką atsiuntė ir Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Labai džiugu, kad rajono savivaldybės vadovai remia patriotinio parko-muziejaus idėją ir, pasak administracijos direktoriaus Rolando Janicko, tikrai ateityje ją palaikys. Birželio 6 dieną A. Smetonos dvare buvo surengtas renginys ir pristatytas parko-muziejaus projektas visuomenei. Atidarymas turėtų įvykti 2018 metais vasario 16 dieną – Lietuvos Nepriklausomybės 100-mečio sukakčiai pažymėti.

Algirdas Blauzdys,
Laisvės kovų dalyvis

Ukmergė

 

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija