2011 m. birželio 1 d.
Nr. 41
(1921)

Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis

RUBRIKOS

ARCHYVAI

2001 metai
2002 metai
2003 metai
2004 metai
2005 metai
2006 metai
2007 metai
2008 metai
2009 metai
2010 metai
2011 metai

Kruvinas maištas Gruzijoje

Giedrius Grabauskas-Karoblis

Gegužės 21–27 dienomis Gruziją sukrėtė neramumų banga. Gegužės 21 dieną Tbilisyje ir Batumyje vykusiuose mitinguose buvo reikalaujama prezidento M. Saakašvilio ir jo vyriausybės pasitraukimo bei suteikti televizijos eterį opozicijos atstovams. Po šių mitingų prasidėjo masinės riaušės prie Gruzijos visuomeninės televizijos pastato Tbilisyje ir Batumio mieste, prie vietinės televizijos pastato. Agresyvi minia veržėsi į televizijų pastatus, puolė policijos pareigūnus, mėtė akmenis į langus, net išlaužė Batumio televizijos tvoros vartus. Mitingai ir susirėmimai su policija tęsėsi dar kelias dienas. Gegužės 22 dieną opozicijos lyderė N. Burdžanadzė pareiškė: „Gruzijoje faktiškai prasideda revoliucija“. Tačiau palaipsniui protestuotojų gretos mažėjo ir laukta revoliucija taip ir neprasidėjo. Iš viso per protestų savaitę žuvo trys, sužeista daugiau nei 200 žmonių. Vienuolika policijos pareigūnų ir 32 protestuotojai sužeisti sunkiai ir gydomi reanimacijoje. Nuniokota daug automobilių, padegta viena Batumio policijos nuovada, apiplėštos ir parduotuvės. Teisėsaugos pareigūnai pradėjo vykdyti kratas opozicinių partijų būstinėse, jose rado ginklų ir dokumentų, kurie įrodo opozicijos veikėjų ryšius su Rusijos žvalgyba.

Naktį iš gegužės 25-osios į 26-ąją, kai opozicijos šalininkai atsisakė pasitraukti iš Tbilisio centro, prieš juos buvo pradėta vykdyti speciali operacija. Gegužės 26 dieną minima Gruzijos Nepriklausomybės diena ir tądien turėjo vykti šventinis paradas bei kiti šventiniai renginiai. 20 minučių po vidurnakčio specialios paskirties būriai pradėjo varyti protestuotojus iš miesto centro. Per specialiąją operaciją žuvo trys žmonės – du policijos pareigūnus mirtinai sužalojo opozicijos lyderių automobiliai, o rastas negyvas opozicijos šalininkas tikriausiai žuvo susirėmimo metu, nukentėjęs nuo specialiojo būrio pareigūnų. Dėl žuvusio opozicijos šalininko žūties galutinės ekspertizės išvados dar nepaskelbtos. Gegužės 26 dienos popietę opozicijos veikėjai pradėjo piktintis, kad be žinios dingo opozicijos lyderis Iraklijus Batiašvilis, tačiau 28 dienos vakare jis  atsirado. I. Batiašvilis teigė, kad specialiosios operacijos metu į jį šaudė, todėl jis užlipo ant namo stogo ir ten slapstydamasis netgi stebėjo šventinį paradą. Paskui kurį laiką jis slėpėsi rūsyje, o vėliau jį priglaudė Tbilisio pakraštyje gyvenę pažįstami.

Vykdomas tyrimas ir dėl ginkluoto maišto organizavimo. Tuo metu, kai specialieji būriai vaikė opozicijos šalininkus iš Tbilisio centro, vienuolyno teritorijoje specialaus būrio pareigūnai ir Gruzijos saugumiečių operatyvinė grupė sulaikė per 30 asmenų, dalis jų buvo ginkluoti. Netoliese rasta ir daugiau ginklų, sprogmenų ir vadinamųjų „Molotovo kokteilių“ (butelių su padegamuoju skysčiu). Dar kelios ginkluotų asmenų opozicijos šalininkų grupės panašiu metu suimtos kitose Tbilisio vietose. Dar gegužės 24 dieną tokios ginkluotos grupės suimtos ir Batumio bei Kutaisio miestuose. Gegužės 27 dieną Zugdidžio rajone esančioje nuošalioje sodyboje aptiktas ištisas ginklų sandėlis ir jį saugoję keli opozicijos šalininkai. Suimtas ir vienas iš opozicijos lyderių, atsargos generolas Gija Učava, kuris vadinamas pagrindiniu šio ginkluoto maišto organizatoriumi, paskelbta kai kurių maišto organizatorių ir aktyvių ginkluotų grupių dalyvių paieška – manoma, kad kai kurie jų pabėgo iš Gruzijos, o kai kurie slapstosi.

Viena iš tikrųjų masinių riaušių priežasčių – gegužės 19 dieną priimtas įstatymas dėl liustracijos. Pagal šį įstatymą buvę kompartijos ir komjaunimo funkcionieriai ir KGB kadriniai darbuotojai bei rezervistai bus šalinami iš valstybes tarnybos. Aukščiausio rango postuose tokių veikėjų nėra, bet Gruzijoje teisėjais, prokurorais ir įvairių valstybinių žinybų atsakingais darbuotojais dar dirba nemažai buvusių kompartijos veikėjų ir kagėbistų. Gruzijos parlamento deputatas Givis Targamadzė pareiškė, kad šis įstatymas padės kovoti su korupcija ir leis greičiau įvykdyti valstybės valdymo pertvarką. Per pastaruosius aštuonerius metus korupcija Gruzijoje gerokai sumažėjo, bet pastebėta įdomi tendencija – vis dar egzistuojantys korupcijos židiniai glaudžiai susiję su valstybės tarnyboje dar esančių komunistinės-kagėbistinės nomenklatūros veikėjais.

Gegužės 24 ir 25 dienomis pavyko susisiekti su Tbilisyje gyvenančia Tamara Georgadze. Ši valstybės tarnyboje dirbanti moteris pasakojo, kad Tbilisyje kelias dienas vykusių mitingų metu buvo daug viešosios tvarkos pažeidimų, agresyvūs mitinguotojai daužė automobilius, įsiveržė į kelias netoli Gruzijos visuomeninės televizijos pastato esančias parduotuves ir jas apiplėšė. „Žinau keletą aktyvių opozicijos veikėjų – visi jie buvę Ševardnadzės laikų valdžios veikėjai arba su KGB susiję verslo magnatai“, – teigia moteris. Beje, T. Georgadzė nuolat lankosi ir Lietuvoje, čia gyvena jos giminaičiai. Ji teigia, kad per aštuonerius metus Gruzija labai pasikeitė, skurdo ir korupcijos žymiai sumažėjo.

Pastaruoju metu Gruzijoje mažėja skurdas, mažėja ir bedarbystės lygis. Štai 2005 metais žemiau skurdo ribos buvo atsidūrę net 36 procentai šalies gyventojų, o šiuo metu tokių yra 24 procentai. Bedarbystės lygis 2005 metais siekė 31 procentą, o šiuo metu Gruzijoje yra 16,2  procento bedarbių. PVM tarifas nuo 2007 metų sumažintas nuo 16 iki 12 procentų, lengvatinis 5 procentų PVM tarifas galioja spaudai, knygų leidybai, viešbučiams. Nuo 2003 metų „rožių revoliucijos“ Gruzija vis labiau keičiasi. Prieš kelias dienas žinomas gruzinų dainininkas V. Kikabidzė davė interviu prancūzų žurnalistams ir į klausimą apie įvykius Gruzijoje atsakė: „Aš sakau atvirai – palaikau Michailo Saakašvilio politiką, pats už jį balsavau ir tikrai nenusivyliau. Tai žmogus, kuris veda Gruzija tikru keliu, veda į ateitį, o tie, kurie nori nuversti Saakašvilį, yra praeities žmonės.

Daugumas Saakašvilio priešininkų – tai oligarchai, sovietinės nomenklatūros veikėjai, buvę komunistiniai prokurorai, visokio plauko kagėbistai –tie, kurie klestėjo Ševardnadzės valdymo laikais. Jie norėjo silpno prezidento, o Saakašvilis kitoks – jis valdo tvirtai, asmeniškai domisi korupcijos problemomis, pasisako už griežtą kovą su korupcija, už narkomanijos pažabojimą. 2010 metų rudenį buvo suimta didelė narkomafijos gauja. Jau kitą dieną po gaujos sulaikymo prezidentas išleido įsaką – už konfiskuotus pinigus kelių mokyklų mokiniams – iš viso 3 tūkstančiams vaikų nupirkti po personalinį kompiuterį. Šis įsakas buvo įvykdytas. Per pastaruosius aštuonerius metus mūsų šalis labai pasikeitė, ji tampa civilizuota, europietiška valstybe, o Ševardnadzės valdymo laikais Gruzija buvo tiesiog griaunama. Bedarbystė prieš „rožių revoliuciją“ jau artėjo link 50 procentų, pensijos buvo visiškai mažos, klestėjo banditizmas. Mes jau galvojome, kad praradome Gruziją, nes ją jau buvo faktiškai pasidaliję gaujos, įtakingų nuvorišų klanai. Bet M. Saakašvilis ir jo komanda sustabdė šį nuosmukį, šalis atsigauna, korupcija sumažėjo net kelis kartus, žmonės vėl turi viltį. Pensijos nuo 2003 metų pakilo net kelis kartus. Iš mafijos vadeivų konfiskuojami pinigai patenka tiesiai į biudžetą ir skiriami pensijų bei atlyginimų kėlimui, darželiams, švietimo įstaigoms. Dauguma gaujų vadeivų atsidūrė kalėjimuose arba pabėgo į užsienį – į Rusiją, Kazachstaną ir kitus kraštus. Iš ten jie bei juos globojantys Rusijos mafijos vadeivos ir kursto neramumus, jiems nepatinka stipri ir klestinti Gruzija. Aš tikiu mūsų prezidentu, žinau, kad jis neleis tiems išdavikams vėl sugriauti šalies“.

 

Atgal | Pirmasis puslapis | Redakcija